Co znamená barevnost tisku: 4/0 nebo 1/1

Barevnost u digitálního tisku se značí 2 číslicemi a lomítkem mezi nimi. Tyto číslice znamenají počet barev, ze kterých je vytištěný výsledný obraz.

Příklad značení barevnosti:

1/0 - jednobarevný tisk pouze z jedné strany
1/1 - jednobarevný tisk z obou stran

4/0 - čtyř-barevný tisk z jedné strany
4/4 - čtyř-barevný tisk z obou stran

4/1 - z jedné strany je čtyř-barevný a z druhé strany jednobarevný

Co to znamená čtyř-barevný nebo jednobarevný tisk?

Jednobarevný tisk je tisk pouze jednou barvou (jedním tonerem). V 99% případů se jedná o tisk černým nebo bílým tonerem. Takto je to značeno i u tisku z tiskárny, která je vybavena pouze jednou barvou (obvykle černou). Takovým tiskárnám se většinou nazývá "černobílá" nebo "monochromatická" tiskárna.

Čtyř-barevný tisk je tisk, který se skládá ze čtyř barev. Většinou se jedná o barvy: cyan (světle modrá), magneta (purpurová), yellow (žlutá) a key (černá), hodně je také nazývána jako black. Takovémuto barevnému prostoru je oficiálně nazýváno CMYK, je to vlastně zkratka prvního písmene všech barev.

Čtyř-barevný tisk se také může skládat z barev: CMYW, kdy písmeno W značí zkratku pro bílý toner. Černá barva se poté máchá ze 3 základních barev CMY, bílá barva se dodává jako podklad (většinou se používá pro potisk tmavých nebo transparentních materiálů.

 

450-toner-Apromotion