DRUHY VAZEB

Vazby tiskových materiálů řadíme do několika skupin:

 

Měkká vazba

Měkké vazby jsou spojeny šitím nebo lepením do jednoho bloku.

Vazba V1 (sešitová)

Vnitřní listy jsou sešity spolu s obálkou ve hřbetě plochým drátem nebo skobou, pro umístění do šanonu. Používají se většinou 2 skobičky na blok. Blok je zhotoven ze složek snesených do sebe, obálka je měkká. Pro bez-okrajový tisk je brožura oříznuta ze tří stran.

Použití: pro svázání běžných brožur a časopisů – vhodné do 60 vnitřních stran s gramáží papíru 80 - 115g/m2 s obálkou do 200g/m2.

 

vazba-V1-300x157

 

Vazba V2 (lepená)

Blok je zhotoven ze složek nebo jednotlivých listů snesených za sebou. Ty jsou po jemném odfrézování slepeny (1) ve hřbetě disperzním tavným nebo PUR lepidlem a vloženy nebo zavěšeny do měkké papírové obálky a následně oříznuty po třech stranách.

Použití: časopisy, katalogy, učebnice, propagační tiskoviny.

 

vazba-V2-300x157

 

 

Vazba V3 (bloková šitá)

Jednotlivé listy nebo knižní složky jsou u této vazby sešitý ze strany drátěnými skobkami nebo sponami (2). Celek je přilepen (1) do papírové obálky.

Použití: jednorázové malonákladové publikace, studijní skripta.

 

vazba-V3-300x157

 

Vazba V4 (šitá)

Má velkou životnost, ale je technologicky náročná. Je výhodná tam kde se vyžaduje vysoká životnost např. učebnice pro základní školy. Knižní složky jsou ve hřbetě sešité tavnou nití (1) a zalepeny do obálky, následně ořezány ze tří stran. Tloušťka knižního bloku se u této vazby pohybuje od 5 do 50 mm. Pro knižní složky šité klasicky se používá jednoduchý brožovací steh bez gázy.

Použití: knihy, učebnice.

 

vazba-V4-300x157

 

Kroužková vazba

Kroužková vazba - plastová

Kroužková vazba do plastových hřbetů je nejčastěji používaný druh vazby. Lze takto svázat od 2 listů papíru až po stoh papíru o tloušťce hřbetu cca 5 cm (až do 400 listů papíru 80 g/m2). Plastová vazba se navlékne do listů dokumentu. Je možné svázat dokumenty až do velikosti A3 (formát A3 pouze na kratší straně listu papíru). Běžně se takto vážou i menší dokumenty než A4 jako je například A5 či A6. Vazba je rozebíratelná, s možností výměny nebo vložení listů bez poškození hřbetu. Opatřit lze obálku i čirou folií a zadním kartonem (různé barvy, lesklé, imitace kůže).

Použití: pracovní dokumenty, manuály, studijní skripta.

 

krouzkova-vazba-plastova-300x157

 

Kroužková vazba - kovová

Kroužková vazba kovová je obdobný tip vazby, jako je kroužková vazba plastová, jen s tím rozdílem, že není spojená plastovým hřebenem, ale kovovými kroužky. Touto vazbou lze svázat od 2 do 120 lsitů. Běžně se takto vážou dokumenty v rozměrech A6, A5, A4 až do velikosti A3 (formát A3 pouze na kratší straně listu papíru). Opatřit lze obálku i čirou folií a zadním kartonem (různé barvy, lesklé, imitace kůže).

Použití: kalendáře, brožury, katalogy, firemní prezentace.

 

krouzkova-vazba-dratena-300x157

 

Termovazba - měkká lepená vazba

Supluje složku a umožňuje nerozebíratelné spojení jednotlivých listů do svazku. Termovazba se provádí do speciálních termo obálek tvořených slídou, hřbetem a zadní deskou. Jedná se o vložení listů do termo obálky a pomocí termovázače se zafixuje do hřbetu, který je naplněný lepidlem. Takto lze svázat 2 - 120listů.

Použití: diplomové práce, studijní skripta, projektové dokumentace.

 

termovazba-300x157

 

Pevná vazba - knižní

Jednotlivé listy jsou svázány do tvrdých desek, na které je většinou prováděn potisk metalickou fólií a to buď horkou ražbou nebo digitální páskovou zlatičkou. Spojení vazby zajišťuje buď kovový kanálek, který je stlačen vysokým tlakem (C-Bind, Metalbind) a nebo desky, které mají uvnitř hřbetu naneseno lepidlo a vazba je spojená lepením na podobném principu, jako u termovazby (Unibind).

Použití: diplomové / bakalářské / závěrečné práce

 

vazba-unibind-300x157