MALONÁKLADOVÝ vs. VELKONÁKLADOVÝ TISK

Určitě jste už někdy zaregistrovali pojem malonákladový tisk nebo velkonákladový tisk. Pokud se chcete dozvědět více, neváhejte a čtěte dále.

Hodně lidí, kteří nejsou z tiskařské branže, si pojmy malonákladový a velkonákladový tisk pletou s pojmy maloformátový a velkoformátový tisk. Ovšem maloformátový a malonákladový, popřípadě velkoformátový a velkonákladový tisk jsou naprosto rozdílné pojmy.

Malonákladový tisk

Malonákladový tisk může být jak maloformátový, tak i velkoformátový (též nazývaný jako velkoplošný) tisk, rozdíl od velkonákladového tisku je v počtu tisku stejných kusů tiskoviny.

Malonákladové tisky se většinou tisknou metodou digitálního tisku, u kterého není potřeba vyrábět speciální formy, či šablony nebo tiskové desky. Tisková data se u digitálního tisku zpracovávají digitálně a digitální tiskárny dokážou tisknout výsledný produkt už od jednoho kusu.

Nepsané pravidlo je, že u digitálního tisku je výhodnější tisk do 500 ks A4 (stejné tiskoviny). U vyššího množství je více vyplatí ofsetový tisk.

Maloformátový digitální tisk

Maloformátovou digitální tiskárnu znáte určitě každý. Maloformátová digitální tiskárna je inkoustová nebo laserová tiskárna, kterou máte doma, popřípadě v kanceláři.

 

jkrhfenjkd

 

V kopírovacích centrech a menších tiskárnách, se tiskne na digitálních archových strojích, které jsou rychlejší, robusnější, dražší, ale tiskový výstup je o dost levnější, oproti domácím tiskárnám. My například tiskneme na digitálních tiskárnách Xerox.

Xerox-tiskárna

Veloformátový digitální tisk

Velké formáty se tisknou na tzv. tiskových plotterech na papírové role. Také existují laserové a inkoustové digitální plottery, kdy laserový tisk se používá pro tisk projektů a inkoustový tisk na plakáty, fotografie a ostatní tiskoviny, kde je potisknutá plná plocha.

CANON_PRO4000

Velkonákladový tisk

Jedná se o typ tisku, kde se před samotným tiskem provádí složitá tisková příprava. Technologií velkonákladového tisku je vícero, z těch nejpoužívanějších jsou: ofsetový tisk, rotační tisk nebo sítotisk. Cena samotného tisku je oproti malonákladového tisku velmi malá, až zlomková, kde je pak nejdražší komoditou papír, oproti tiskové barvě.

Tisková příprava

U velkonákladového tisku je drahá tisková příprava. Proto je velkonákladový tisk výhodnější vždy až od několikaset kusů jedné tiskoviny výhodnější, oproti malonákladového tisku. Je to dáno tím, že samotný tisk je velmi levný, tisková příprava je drahá a aby se vám tisk vyplatil, musíte připravený tiskový stroj vytěžit.

Ofsetový tisk

Ofsetový tisk je velkonákladový archový tisk. Tisková příprava spočívá ve výrobě tiskových desek, na každou barvu se vyrábí jedna. Existují jednobarevné, dvoubarevné, čtyřbarevné, ale i šestibarevné ofsetové tiskové stroje.

U jednobarevného tiskového stroje je ta výhoda, že nemusíte nutné tisknout černou, můžete si zvolit defakto jakoukoli tiskovou barvu.

U dvoubarevného ofsetového stroje se nejčastěji používá černá + druhá barva (např. černý text + červené logo nebo linky)

Čtyřbarevná ofsetová tiskárna používá klasický CMYK. Je to nejrozšířenější varianta ofsetových tiskáren.

Šestibarevná ofsetová tiskárna tiskne 4 základními barvami (CMYK) + jednou nebo dvěma libovolnými pantone barvami. Pokud chcete vytisknout např. firemní katalogy a potřebujete tisknout přesnou barvu loga nebo vaší firemní barvy, je obsah tištěn klasicky ve CMYKu a barvy loga, popřípadě jiných prvků jsou tištěny speciálně vybranou pantone barvou. Tím je zaručená přesná barevná reprodukce.

 

ofset

 

Rotační tisk

Rotační tisk je podobný, jako ofsetový tisk jen s tím rozdílem, že se netiskne na samotné archy, ale kontinuálně na roli. Výhoda je vyšší rychlost tisku, díky absenci nakládání jednotlivých archů. Na rotačních tiskárnách se nejčastěji tisknout noviny, časopisy, katalogy, popřípadě takové tiskoviny, které se tisknout v nákladu desetitisíců až miliónů kusů.

 

csm_F2_HP_MG_0044_g_a2f2570510_2

 

Sítotisk

Jedná se o nanášení barvy na podklad přes tzv. síto. Sítotisk se používá většinou na potisk textilu, papírových tašek a ostatních materiálů, které nelze vložit do tiskového stroje. Příprava na sítotisk je ve vytvoření síta, které se poté dá použít opakovaně.

sitotisk_4