Top 5 výhod, proč tisknout v kopycentru

Pokud potřebujete tisknout dokumenty, materiály do školy nebo i nějaké firemní tiskoviny, tak jste si už určitě sami položili otázku, co je výhodnější? Tisknout doma a nebo v kopycentru? Pravdou je, že každý způsob má své pro i proti, nicméně výhody tisku v kopycentrech jsou dnes stále velmi populární.

1. Cena tisku

Co se týče ceny tisku, tak zde platí pravidlo, že čím dražší tiskárna, tím levnější provoz. Kopírovací centra většinou tisknou na velkých a rychlých A3 tiskárnách (kopírkách), kde je cena tisku většinou domluvena na co nejnižší cenu (řádově se jedná o desetihaléře tisku jedné strany). Když připočítáme marži daného kopycentra, které zahrnuje většinou rychlejší a kvalitnější tisk, popřípadě odborné nastavení každé tiskové úlohy, je cena srovnatelná s náklady běžné domácí tiskárny.

Pojďme sporovnat cenu tisku u vás doma a v kopycentru

Porovnávat budeme základní domácí barevnou inkoustovou tiskárnu, konkrétně model Canon Pixma iP 7250, domácí černobílou laserovou tiskárnu HP LaserJet Pro M102a a tisk na tiskárně v kopycentru.

 

Model tiskárny Pořizovací cena Cena náplní Cena tisku při 5% pokrytí (text) cena tisku při 20% pokrytí (text + menší obrázek) Umí tiskárna tisknout oboustranně?
Canon Pixma iP 7250 1702,- Kč 2198,- Kč 6,90 Kč 15,- Kč ne
HP LaserJet Pro M102a (ČB) 2041,- Kč 1599,- Kč
(1600 stránek)
1,- Kč (ČB) 2,- Kč (ČB) ne
Tiskárna v Kopycentru cca 150 000 nepodstatné 2,- Kč (ČB)
8,- Kč (BAR)
2,- Kč (ČB)
8,- Kč (BAR)
ano

 

Z následného srovnání lze vidět, že nejlevněji budete tisknout na domácí laserové černobílé tiskárně, i když to není tak jednoznačné. K ceně tisku musíte ještě připočítat cenu papíru a pořizovací cenu tiskárny. Pokud si pořídíte tiskárnu za 2 000,- Kč, ve které je startovací toner na cca 500 stránek, k tomu nový toner za 1600,- Kč, 4 balíky papírů (2000 listů) za cca 350,- Kč, tak jedna u prvních 2 000 stránek vás jedna vytištěná A4 vychází na 4,- Kč! A to už tak levné není!

Nehledně na to, že barevné stránky si stejně zajdete vytisknout do kopycentra, jelikož máte doma pouze černobílou tiskárnu.

U domácí barevné inkoustové tiskárny je provoz ještě výrazně dražší, nehledně na to, že když měsíc netisknete, inkoust vám zaschne v tiskové hlavě a většinou můžete tiskárnu vyhodit.

Jo a na oboustranný tisk nebo tisk na formát A3 na domácí tiskárně zapomeňte.

 

 

2. Prostor pro tiskárnu

Pokud si plánujete pořídit domu tiskárnu na občasné tisknutí, tak pro ni musíte zvolit vhodné umístění. Tiskárna by neměla být u zemi kvůli prašnosti, dále by měla být blízko PC, jelikož propojovací kabely delší jak 2 metry prostě nefungují.

Existují i tiskárny s připojením na Wi-fi, ale většinou to moc dobře nefunguje a pořizovací cena tiskárny je o několik set korun vyšší.

 

Depositphotos_170130440_xl-2015

 

3. Porucha tiskárny

Určitě to znáte. Narychlo jste si koupili jízdenku a potřebujete si ji ihned vytisknout, jelikož vám za hodinu jede vlak. Zapnete tiskárnu, v tiskárně několik minut jen cvaká, kolečka se zmateně otáčejí a poté na vás vyskočí chyba - volejte servis. To je na odstřel.

V kopírovacím centru mají tiskáren několik, tudíž výpadek jednoho stroje krátkodobě zastoupí stroje jiné. Jelikož jsou dnes tiskárny většinou dodávány i se servisní smlouvou, technik jede závadu opravit většinou v ten samý den.

 

Depositphotos_360853780_s-2019

 

4. kvalita tisku

Pokud s potřebujete vytisknout třeba zelenou kartu, která už dnes může být na bílém papíře, tak vám bohatě domácí tiskárna vystačí.

Pokud ale potřebujete vytisknout nějakou závěrečnou práci do školy nebo rozsáhlé studijní skripta, tak se většinou bez kvalitního barevného laserového tisku neobejdete. Navíc potřebujete další vybavení, jako je třeba vázač na kroužkovou vazbu, protože listovat v jednotlivých papírech je trápení samo o sobě.

 

5. pojďte mezi lidi

Věřím, že tisknout z pohodlí domova má i své výhody, nemusíte nikam chodit. Jenže většinou potřebujete vytisknout daný dokument právě proto, že jej musíte jít někam odevzdat. Tak proč to nevzít přes kopycentrum?

A pokud se učíte na maturitu nebo státnice a potřebujete si vytisknout něco do školy, vyražte ven a vezměte to přes kopycentrum. Alespoň si od všeho provětráte hlavu a naberete nové síly.